Vezmite deti do múzea, v akom ešte neboli a dovoľte im objaviť svet, aký ešte nevideli a nezažili.
Zážitkové múzeum. Aj takto jednoducho, dvoma slovami, sa dá opísať Múzeum špeciálneho školstva v Levoči. Je jedinečné nielen tým, že je jediným svojho druhu v celej strednej Európe, ale aj tým, že exponáty, ktoré sa tu nachádzajú, si návštevník môže chytiť do ruky a prakticky si ich sám vyskúšať. Vďaka kompletnej rekonštrukcii a reinštalácii stálej expozície sú dnes priestory múzea veľmi praktické a moderné.
Svoje brány má múzeum otvorené širokej verejnosti a teší sa z každého návštevníka. Hravou a interaktívnou formou sa tu nielen deti, ale aj dospelí dozvedia zaujímavé informácie o živote a potrebách znevýhodnených ľudí. Samozrejme, aj nevidiaci návštevník je v tomto múzeu vítaný. Preňho sú pod každým vystaveným múzejným exponátom pripravené popisy v Braillovom písme a na stenách sú upevnené vodiace lišty, ktoré umožnia lepšiu orientáciu v priestoroch múzea. Ak múzeum navštívi nepočujúci návštevník, taktiež si môže plnohodnotne prejsť každú časť stálej expozície vďaka videosprievodcovi v posunkovom jazyku. Pre telesne znevýhodnených je k dispozícií schodiskový stoličkový výťah. Múzeum špeciálneho školstva búra hranice a je, ako sami vidíte, prístupné naozaj každému.
Ako sme už uviedli vyššie, múzeum nájdete v Levoči. Nie je náhoda, že sa nachádza práve tu. Levoča bola prvým mestom, v ktorom sa začali vzdelávať nevidiaci. A dnes patrí medzi jediné dve mestá na Slovensku, kde sa nachádzajú špeciálne školy a inštitúcie pre vzdelávanie zrakovo znevýhodnených. Druhým takýmto mestom je Bratislava.
Priblíženie problematiky rôznych znevýhodnení širokej verejnosti a mapovanie vývoja špeciálnej pedagogiky od jej začiatkov až po súčasnosť je hlavným cieľom tohto jedinečného múzea.
Čo vás v múzeu čaká?
Po vstupe do múzea vás lektorka prevedie štyrmi poschodiami, pričom každé z nich sa venuje inej problematike, inému celku. Na prvom podlaží sa zoznámite s históriou najstarších ústavov a špeciálnych škôl na Slovensku. Už v tomto priestore začína byť prehliadka interaktívna, a to vďaka tomu, že si tu vystavené historické učebné pomôcky môžete sami vyskúšať, nahmatať prstami. Spomenieme medený glóbus, ktorý bol používaný žiakmi najstaršej školy pre nevidiacich v Levoči, a to až do 80. rokov 20. storočia.
Druhé podlažie predstavuje knižnica s viac ako 4 000 publikáciami. Ide o knihy, časopisy, kalendáre a aj publikácie v Braillovom písme. Knižnica funguje prezenčne, to znamená, že v prípade potreby si príslušné publikácie môžete naštudovať len v priestoroch knižnice, konkrétne v študovni, ktorá je tu práve pre tieto účely vybudovaná. Počas prechodu knižnicou sa budete mať možnosť „zoznámiť“ s portrétmi ľudí, ktorí boli zakladateľmi prvých špeciálnych škôl v Európe a bývalom Československu a zaslúžili sa o vznik a rozvoj špeciálneho školstva. Keďže tieto portréty sú reliéfne, aj nevidiaci návštevník si ich vie, vďaka nahmataniu, lepšie predstaviť.
Tretia miestnosť je venovaná učebným pomôckam. Vidieť a vyskúšať si tu môžete učebné pomôcky, ktoré pomáhajú mentálne znevýhodneným, autistom, nevidiacim, nepočujúcim aj hluchoslepým. Súčasťou tejto miestnosti je aj nadrozmerný model ľudského oka a ucha. Tieto predmety slúžia k lepšiemu pochopeniu toho, ako ľudské oko a ucho fungujú, ako aj k priblíženiu toho, aké poruchy a poškodenia môžu v týchto zmyslových orgánoch vzniknúť a v dôsledku čoho môžeme nevidieť a nepočuť.
V poslednej miestnosti múzea, na štvrtom podlaží, sa nachádzajú ďalšie pomôcky pre nevidiacich a nepočujúcich. Dozvedieť sa môžete napríklad aj to, na čo slúžila Pražská zinková tabuľka, či to, ako funguje kochleárny implantát. Miestnosť je však zameraná na ľudské zmysly. Svoje zmysly si tu viete na vlastnej koži otestovať, a to vďaka nadrozmernej kocke, ktorá je umiestnená v strede miestnosti. Na jej stranách sa nachádzajú úlohy na hmat, zrak, sluch aj čuch. Vnútro kocky ukrýva tmavú miestnosť, ktorá simuluje kuchynku pre nevidiacich. Vďaka tejto miestnosti, a možnosti s klapkami na očiach naliať vodu do pohára, má aj vidiaci návštevník možnosť uvedomiť si, aké náročné to majú tí, ktorí nevidia.
Vďaka svojej záslužnej práci bolo múzeum ocenené titulom
Najlepšie kultúrno-náučné zariadenie Prešovského kraja za rok 2019
Zaujalo vás toto múzeum a radi by ste sa dozvedeli viac? Neváhajte a kliknite na oficiálnu stránku múzea alebo múzeum jednoducho navštívte. Rozhodne odporúčame múzeum sledovať na facebooku a instagrame, kde sa dozviete o aktuálnom dianí. Už teraz sa na vás teší kolektív Múzea špeciálneho školstva v Levoči.
Ak ste návštevníkom Levoče, okrem samotného Múzea špeciálneho školstva v Levoči, vám odporúčame navštíviť aj ďalšie pamiatky mesta a vďaka tomu lepšie spoznať históriu, ale aj súčasnosť tohto kedysi kráľovského mesta. Odporúčame navštíviť Baziliku sv. Jakuba, nazrieť do priestorov historickej radnice, zastaviť sa pri klietke hanby, poprechádzať sa popri meštianskych domoch a mnoho ďalšieho.
Zdroj: