My z U Leva radi cestujeme po Slovensku. Nakoľko sme pre vás už pripravili článok o tom, kam ísť na výlet na východné Slovensko, rozhodli sme sa dať vám zopár tipov aj do ďalších zákutí našej rodnej vlasti. V tomto článku nájdete hneď niekoľko zaujímavých atrakcií a miest na strednom Slovensku, na ktoré sa rozhodne oplatí ísť pozrieť.
Vyhliadkové veže
Stredné Slovensko sa pýši viacerými vyhliadkovými vežami. Spomenieme si pár z nich.
Terchovské srdce
Táto rozhľadňa stojí na vrchu Oblaz len niekoľko rokov, presnejšie od roku 2015. Spolu s náučným chodníkom tvorí projekt, na ktorom spolupracovali obce Terchová a česká obec Třanovice. Vyhliadková veža je 30 metrov vysoká a zaujímavosťou je, že sa nachádza v blízkosti rodiska Juraj Jánošíka.
Vartovka
Vartovka je kamenná stavba s drevenou strieškou, ktorá bola postavená už v roku 1564, vďaka čomu je vzácnou kultúrnou pamiatkou a zároveň najstaršou rozhľadňou na Slovensku. Nachádza sa blízko mesta Krupina a máte z nej krásny výhľad na Štiavnické vrchy či Krupinskú planinu.
Marťákov kopec
Aj na vrchole Marťákovho kopca v Javorníkoch nájdete turistickú rozhľadňu z kameňa a dreva. Je vysoká 14 metrov a máte z nej neskutočný panoramatický výhľad takmer na celé Kysuce.
Vrch Bobovec
Ak chcete navštíviť vyhliadkovú vežu ako z rozprávky, určite navštívte vrch Bobovec. Rozhľadňa je vysoká 16 metrov a postavená je z kameňa a dreva. V jej interiéri nájdete aj menšiu prehliadku kovaných umeleckých anjelov.
Háj
Rozhľadňa Háj sa nachádza kúsok od bývalého kameňolomu na vrchu Háj, pričom z nej máte krásny výhľad na Novú Baňu, Štiavnické vrchy či Pohronský Inovec. Má tri poschodia, pričom najvyššie sa nachádza vo výške 12 metrov.
Hrady
V prípade, že si chcete zaspomínať na to, ako sa žilo v minulosti, odporúčame vám navštíviť tunajšie hrady. Spomenieme si jeden z najkrajších slovenských hradov, Oravský hrad, a aj niekoľko ďalších.
Oravský hrad
V obci Oravský Podzámok sa nachádza výrazná dominanta oravského regiónu, Oravský hrad. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na Slovensku. Ak by ste ho chceli navštíviť, otvorený verejnosti je takmer celý rok.
V priestoroch hradu sa nachádzajú aj rôzne historické, etnografické a prírodovedné expozície. Vedeli ste, že Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou?
Strečniansky hrad
Nad Strečnom a riekou Váh leží zrekonštruovaná zrúcanina stredovekého hradu, zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. V priestoroch samotného hradu môžete nájsť expozície z Považského múzea v Žiline. Ak by ste ho niekedy mali po ceste, určite ho navštívte.
Ďalšie hrady
Ak vás zaujímajú zrúcaniny hradov, Sitniansky hrad nachádzajúci sa v pohorí Štiavnických vrchov vás určite osloví. Veľmi príjemný výlet si môžete urobiť aj na hrad Divín, Modrý kameň, Liptovský hrad na Liptove či na Ľupčiansky hrad na Horehroní.
Hradov je na strednom Slovensku samozrejme oveľa viac, takže vždy, keď tam zavítate, budete mať kam ísť. Predsa len si ale ešte spomenieme Lietavský hrad, ktorý patrí medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny na Slovensku. Ak by ste ho chceli navštíviť, nachádza sa neďaleko Žiliny v blízkosti obce Lietava.
Príroda
Celé Slovensko sa môže pýšiť nádhernou prírodou. Inak tomu nie je ani v strednom Slovensku. Štiavnické vrchy, Orava, Liptov, to všetko je tak nádherné a očarujúce, že si nebudete vedieť vybrať, kam ísť skôr. Poďme si povedať len zopár destinácií.
Orava
Pri hranici s Poľskom na vás čaká nádherná príroda. Či už vás láka turistika, cyklistika alebo nenáročné prechádzky, na Orave si prídete na svoje. Roháče si obľúbia turisti a cyklisti a na rieke Orava môžete turistiku kombinovať s raftingom.
Štiavnické vrchy
Najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát vám ponúka množstvo zaujímavých cyklotrás a turistických chodníkov. Okrem vrchu Sitno na vás čakajú napríklad aj dve vodné nádrže. Okolie Banskej Štiavnice je jednoducho krásne, o čom svedčí aj to, že patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.
Kysuce
Počuli ste už o obrovských kamenných balvanoch, ktoré sú vo väčšine prípadov dokonalého guľovitého tvaru? Takzvané Megonky sú geologickou pamiatkou svetového charakteru. Svojou váhou a veľkosťou patria medzi druhé najväčšie na svete. Tieto gule majú priemer od 25 do 260 centimetrov a je ich až 30, vďaka čomu ide o najväčšie nálezisko podobných gúľ v celej Európe.
Liptovská Mara
Čo tak zájsť si pozrieť najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku? Liptovská Mara ponúka množstvo skvelých možností na výlety. Vedeli ste, že pri jej stavbe bolo vysídlených a následne zaplavených niekoľko obcí? Viaceré kultúrno-historické pamiatky zo zaplavených obcí si môžete pozrieť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.
Donovaly
Na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra sa nachádza turistické centrum Donovaly. Vďaka svojej výbornej polohe a relatívne vysokej nadmorskej výške ponúka mnoho atrakcií. V zime sú Donovaly využívané najmä na lyžovanie a rodinnú rekreáciu a v lete zasa na turistiku a cykloturistiku.
Plesá
Na Slovensku máme niekoľko veľmi známych plies, napríklad Štrbské pleso. To však nespadá pod stredné Slovensko. V tomto článku si teda spomenieme iné, no takisto krásne plesá, ktoré vás isto očaria.
Roháčske plesá
Roháčske plesá sú sústava plies, pod ktoré spadajú štyri plesá. Súčasťou tejto sústavy je napríklad Roháčsky vodopád, ktorý je napájaný Studeným potokom. Tieto plesá sa nachádzajú v blízkosti Spálenej doliny, pod Ostrým Roháčom.
Jaskyne
Na strednom Slovensku môžete nájsť niekoľko známych jaskýň. Medzi tie najznámejšie patria Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Poďme si o nich povedať viac.
Demänovská jaskyňa slobody
V Nízkych Tatrách sa nachádza najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku, Demänovská jaskyňa slobody. Vedeli ste, že táto jaskyňa je sprístupnená už od roku 1924? Jej celková dĺžka je takmer 9000 metrov, pričom verejnosti je prístupných len 1600 metrov.
Demänovská ľadová jaskyňa
Demänovská ľadová jaskyňa patrí k najstarším známym jaskyniam v Európe. Nachádza sa nad Kamennou chatou v Demänovskej doline. Z 1900 metrov si verejnosť môže prezrieť 680 metrov. Zaujímavosťou je, že ľad sa v jaskyni začal tvoriť už približne pred 500 rokmi.
Liskovská jaskyňa
V okrese Ružomberok, pod vrchom Mních, sa v ochrannom pásme 4. stupňa ochrany nachádza Liskovská jaskyňa, ktorá je vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Svojou dĺžkou cez 3500 metrov sa zaraďuje medzi najdlhšie jaskyne Slovenska.
Brestovská jaskyňa
Ďalšou národnou prírodnou pamiatkou je aj Brestovská jaskyňa. Nachádza sa na území obce Zuberec a patrí medzi významné jaskyne Západných Tatier. V samotnej jaskyni sa nachádza podzemný tok a dokonca aj viacero jazier, pričom dosahuje dĺžku približne 1450 metrov.
Vodopády
Videli ste už niekedy vodopády naživo? Aj na Slovensku ich zopár máme. Niektoré sa dokonca radia k európskym unikátom.
Kamenný vodopád
Pod hradom Šomoška môžete nájsť európsky unikát, Kamenný vodopád. Má 9 metrov a kúsok od neho sa nachádza kamenné more tvorené úlomkami z bazaltu.
Šútovský vodopád
Neďaleko obce Šútovo sa vo výške 830 metrov nad morom nachádza Šútovský vodopád. Leží približne v strede prírodnej rezervácie Šútovská dolina a svojou výškou 38 metrov je najvyšším vodopádom v Malej Fatre.
Ďalšie vodopády
Chránený krajinný výtvor zvaný aj ako vodopád Bystrého potoka je národná prírodná pamiatka. Nachádza sa na území mesta Hriňová a dosahuje výšku 20 metrov. V Súľovských skalách zasa nájdete Hlbocký vodopád. Navštívte niektorý z vodopádov a nezabudnite dať vedieť, ako sa vám páčilo.
Ľudová architektúra
Keď už hovoríme o strednom Slovensku, nedá nám nespomenúť jeden z najväčších symbolov ľudovej architektúry Slovenska, dedinku Čičmany. Táto dedinka bola ako prvá na svete vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, a to v roku 1977. Keď sa budete pohybovať v okrese Žilina, určite sa tam zastavte.
Ktoré z uvedených miest vám učarovalo najviac? Stredné Slovensko toho ponúka naozaj dosť. V našom srdci má však svoje špeciálne miesto stále Levoča. Ak by ste sa nás niekedy chystali navštíviť, v článku o atrakciách a pamiatkach v Levoči nájdete niekoľko tipov na výborný výlet v okolí nášho hotela U Leva.